Zaduženje Vlade RS u prvom kvartalu premašuje 100 miliona?

Bez autora
Mar 12 2017

Ukoliko aukcija za obveznice RS zakazana za 13. mart u planiranom iznosu od 35 miliona KM bude uspješna, ukupno zaduženje Vlade Republike Srpske u prvom kvartalu na unutrašnjem tržištu iznosit će oko 110 miliona KM. Vlada RS bi na taj način više od planiranog ispoštovala kalendar zaduživanja u prvom kvartalu ove godine, budući da je bilo predviđeno zaduženje u iznosu od 100 miliona KM. Prebačaj plana ostvaren je juče, kada je na aukciji šestomjesečnih trezorskih zapisa prikupljeno 19,9 miliona KM, što je gotovo dvostruko više nego što je planirano (10 miliona). Zakonodavstvo u RS dozvoljava realizaciju emisije dužničkih vrijednosnih papira u iznosu većem od planiranog, što su vlasti u RS do sada u više navrata iskoristile, dok takva mogućnost u Federaciji BiH nije predviđena. Do sada su u 2016. godini održane četiri aukcije dužničkih vrijednosnih papira Republike Srpske.

Zaduženje Vlade RS u prvom kvartalu premašuje 100 miliona?Ukoliko aukcija za obveznice RS zakazana za 13. mart u planiranom iznosu od 35 miliona KM bude uspješna, ukupno zaduženje Vlade Republike Srpske u prvom kvartalu na unutrašnjem tržištu iznosit će oko 110 miliona KM, izvještava Indikator.ba.

Vlada RS bi na taj način više od planiranog ispoštovala kalendar zaduživanja u prvom kvartalu ove godine, budući da je bilo predviđeno zaduženje u iznosu od 100 miliona KM.

Prebačaj plana ostvaren je juče, kada je na aukciji šestomjesečnih trezorskih zapisa prikupljeno 19,9 miliona KM, što je gotovo dvostruko više nego što je planirano (10 miliona).

Zakonodavstvo u RS dozvoljava realizaciju emisije dužničkih vrijednosnih papira u iznosu većem od planiranog, što su vlasti u RS do sada u više navrata iskoristile, dok takva mogućnost u Federaciji BiH nije predviđena.

Do sada su u 2016. godini održane četiri aukcije dužničkih vrijednosnih papira Republike Srpske.

Prva je bila aukcija trogodišnjih obveznica 25. januara na kojoj je prikupljeno 25,3 mil., potom je uslijedila emisija godišnjih trezorskih zapisa 31. januara u vrijednosti 19,8 mil. KM.

Nakon toga 6. februara su prodati trezorski zapisi u vrijednosti 10 miliona KM, da bi juče novom emisijom trezorskih zapisa za finansiranje budžeta bilo prikupljeno 19,9 miliona KM. Prvi kvartal će biti zaključen emisijom petogodišnjih obveznica 13. marta u vrijednosti 35 miliona KM.

Budžetom Republike Srpske za 2017. godinu planirano je zaduženje ovog entiteta od 522 miliona KM, od čega iz domaćih izvora u iznosu od 318 miliona KM.

U Federaciji BiH ove godine nije bilo zaduživanja obveznicama i trezorskim zapisima, a Federalna vlada planirala je da umjesto na ovaj način do novca dođe prodajom potraživanja u četiri javne kompanije - Elektroprivredi BiH, EP HZHB, Autocestama FBiH i Cestama FBiH i na taj način nadomjesti neodostak sredstava u budžetu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik